TU nájdete zoznam všetkých titulov na vrátenie DPH uhradenej v zahraničí.
Nárok na vrátenie sa nevzťahuje na:
- sumy DPH, ktoré boli podľa právnych predpisov členského štátu vrátenia dane nesprávne vyfakturované
- sumy DPH fakturované z dodania tovaru, ktoré dodanie je alebo môže byť oslobodené.
Na vrátenie musí žiadateľ spĺňať nasledujúce podmienky:
- bol platiteľom DPH
- realizoval nákupy tovarov alebo služieb v inom členskom štáte EÚ s DPH
- nie je usadený ani registrovaný pre DPH v členskom štáte EÚ, kde si bude uplatňovať nárok na vrátenie DPH
- v tuzemsku vykonáva činnosť s nárokom na odpočet DPH
Obdobie vrátenia a suma
Ak sa žiadosť o vrátenie dane vzťahuje na obdobie kratšie ako jeden kalendárny rok, ale nie kratšie ako 3 mesiace, suma DPH, ktorej vrátenie sa požaduje, nesmie byť menej ako 400,–EUR.
Ak sa žiadosť o vrátenie dane vzťahuje na obdobie, ktorým je kalendárny rok alebo zvyšok kalendárneho roka, sume DPH, ktorej vrátenie sa požaduje, musí byť najmenej 50,– EUR alebo ekvivalent v národnej mene.
Žiadosti o vrátenie DPH sa podávajú najneskôr do 30. septembra kalendárneho roka, ktorý nasleduje po období, za ktoré sa uplatňuje nárok na vrátenie dane.
Pomerné odpočítanie dane
Ak platiteľ uplatňuje odpočítanie pomernej časti dane podľa § 49 ods. 4 zákona o DPH, uplatňuje si aj pomernú sumu vrátenia dane v inom členskom štáte, a to podľa koeficientu vypočítaného v zmysle ustanovenia § 50 zákona o DPH. V žiadosti o vrátenie dane uvedie platiteľ výšku koeficientu v percentuálnej hodnote ku každej faktúre, ktorá predstavuje nákup tovarov a služieb.
Vplyv DPH zaplatenej v zahraniční na základ dane z príjmov
Suma DPH, na vrátenie ktorej platiteľ DPH nemá nárok, ovplyvní jeho základ dane v tom zdaňovacom období, v ktorom fyzicky uhradil cenu nakúpeného tovaru alebo služby.
Ak platiteľ DPH, ktorému vznikne nárok požiadať o vrátenie dane z iného členského štátu túto možnosť nevyužije, suma DPH pre neho predstavuje nedaňový výdavok.
Platiteľ DPH účtujúci v sústave jednoduchého účtovníctva resp. využívajúceho daňovú evidenciu zahrnie DPH do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom odošle elektronickú žiadosť o jej vrátenie.
Podanie žiadosti prostredníctvom autorizovaných elektronických služieb
Podanie žiadosti o vrátenie DPH sa realizuje cez elektronický portál daňovej správy prostredníctvom elektronickej komunikácie. Pre získanie prístupu je potrebné:
- Registrovať sa na elektronickom portali
- Autorizovať sa na miestne príslušnom daňovom úrade – ide o nastavenie prístupových práv k dátam konkrétneho daňového subjektu v daňovom informačnom systéme, je potrebné autorizovať sa do role „Žiadateľ o vrátenie DPH“.
Ak platiteľ DPH je už užívateľom autorizovaných elektronických služieb (napr. z dôvodu podávania súhrnných výkazov), je potrebné, aby sa autorizoval len na podanie žiadosti o vrátenie DPH, t. j. prístup cez roku „Žiadateľ o vrátenie DPH“.
Pri podávaní žiadosti o vrátenie DPH je nevyhnutné použiť zaručený elektronický podpis. Nie je možné ich doručovať na základe dohody uzavretej s miestne príslušným daňovým úradom.